Тези виступу 31 серпня начальника відділу освіти та спорту Бершадської міської ради Оксани Тартачної на педагогічному форумі «Україна була, є і буде!»
Україна проживає найтрагічніші сторінки своєї історії. Жорстока війна зупинила понад пів тисячі дитячих сердець, більше тисячі отримали поранення. Знищено та пошкоджено понад три тисячі шкіл. У Вінницькій області зазнав руйнувань 21 заклад освіти. Більше п’ятисот тисяч учнів та 11 тисяч педагогічних працівників змушені покинути рідні домівки. В області – це 10600 дітей, у нашій громаді – 220. Загалом в Україні 79 тисяч учнів є внутрішньо переміщеними особами, понад 5 тисяч дітей навчаються в закладах нашої області і 154 дитини охоплені освітою в школах громади.
Освітня система змушена оперативно реагувати на зовнішні зміни.
Формат навчання залежав від свідомого вибору батьків, тому це була дистанційна та очна, змішана, індивідуальна й сімейна форми навчання і виховання. Понад 5 тисяч дітей сьогодні охоплені освітнім процесом.
Створення безпечного середовища сьогочас є важливим для якісного навчання, збереження життя і здоров’я всіх учасників освітнього процесу. Наявність укриттів – це вагомий крок задля того, щоб здійснювалося офлайн навчання. На балансі відділу освіти – 31 укриття, з них 4 протирадіаційні.
Освітні послуги дошкільної освіти надають 19 закладів та 5 дошкільних підрозділів. У 2014 році – 1534 дитини відвідували садочки, нині – лише 800. Сьогодні працює 51 група для 800 вихованців, при цьому потужність дошкільних закладів становить 1716 дітомісць. Утримання однієї дитини у закладах дошкільної освіти громади за 2022 рік у середньому складає 62 тисячі гривень. Усі ЗДО фінансуються з міського бюджету. У 2022 році – це понад 37 млн. грн., у 2023-му – 48 млн. грн.
Мережу закладів загальної середньої освіти складають 23 школи, зокрема: 4 ліцеї, 4 гімназії, 2 початкові школи з дошкільним підрозділом та опорний заклад з трьома філіями. 827 працівників реалізують державну політику у закладах загальної середньої освіти для 4223 учнів. Маємо 261 клас, середня наповнюваність становить 16 учнів.
350 першокласників увійшли до шкільної родини. З 459 випускників базової школи лише 285 виявили бажання здобувати повну загальну середню освіту.
Для 62-х особливих діток організовано інклюзивну освіту в 19 закладах.
Освітній процес забезпечує 531 педагогічний працівник, 95 % мають вищу педагогічну освіту. З них: 21 – «учитель методист», 68 – «старший учитель», 6 – «Відмінник освіти». Сьогодні в громаді маємо трьох супервізорів та 5 освітніх експертів, які можуть залучатися до проведення інституційних аудитів закладів освіти.
Середній вік учителя – 45 років. За останні три роки лише 13 молодих спеціалістів стали нашими колегами. У 2023-2024 навчальному році з нами співпрацюють 76 учителів пенсійного віку – це 14 % від загальної кількості. Відповідно до законодавства скасовано строкові трудові договори з учителями-пенсіонерами.
З початку повномасштабного вторгнення із закладів освіти громади звільнилися 72 працівники, з них 40 учителів. На захист України стали 23 працівники освіти.
Попри всі виклики у реаліях воєнного часу ми робили, робимо та будемо робити все можливе для того, щоб діти продовжували отримувати якісні знання. У ІІ етапі олімпіад взяли участь 344 здобувачі освіти з 19 закладів. Визнано переможцями 130 учнів. Найбільшу кількість призерів підготували педагогічні колективи Бершадського закладу освіти № 3 – 31, Бершадського ліцею № 1 – 29, Флоринського закладу освіти – 13 та Баланівського – 11. В обласному етапі учнівських олімпіад команду нашої громади представляли 38 учнів, що змагалися з 13 навчальних дисциплін. З них 27 стали переможцями.
Маємо 4 перемоги в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Вінницького територіального відділення Малої академії наук України: три учні Флоринського закладу та учениця Бершадського закладу освіти № 3.
Переможців обласного етапу Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика підготували вчителі Бирлівської гімназії, Бершадського ліцею № 1 та Бершадського закладу освіти №3.
З метою підтримки обдарованих дітей, стимулювання їхньої творчості, особистих досягнень найкращих відзначено грошовою премією Бершадської міської ради «Сузір’я Бершадщини».
Підсумком результативності роботи є свято Обдарованої дитини «Золотий олімп». У цьому навчальному році понад 250 учнів поповнили скарбницю перемог нашої громади.
Ще одним індикатором якості роботи вчителя є моніторингові дослідження. У травні відділом освіти проведено моніторинг рівня навченості учнів 10-х класів закладів загальної середньої освіти, у якому взяли участь понад 250 учнів. За результатами тестування на високому рівні завдання виконали 23 учні – 11%, на достатньому – 90 – це 43%, на середньому – 86 учнів – 42%, на початковому – 8 учнів, що становить 4%. Найкраще справилися із завданнями учні Війтівського, Устянського опорних закладів та Бершадського закладу освіти № 3.
Відмова від проведення зовнішнього незалежного оцінювання як уніфікованого інструменту визначення навчальних досягнень здобувачів повної загальної середньої освіти та основного критерію доступу до вищої освіти стало однією з головних освітніх трансформацій.
На базі Бершадського закладу освіти № 3 проведено національний мультитест. Варто зазначити, що організація комп'ютерного тестування потребувала значних зусиль від організаторів НМТ. Цьогоріч мультитест супроводжувало багато труднощів, проте проведення тестування оцінено позитивно.
Цей рік запам’ятався не тільки викликами, а й здобутками. Підписання меморандумів про співпрацю з громадськими організаціями дало можливість не лише залучити додаткові фінансові ресурси в освіту, а насамперед розвиватися та удосконалюватися.
Меморандум відділу освіти з Вінницьким полком Бойового Братерства України дав можливість провести навчально-польові збори із предмета «Захист України», які стали незабутніми для одинадцятикласників нашої громади. Своїми вміннями та навичками, досвідом та знанням ділилися бійці Вінницького полку.
Яскравим продовженням навчань став територіальний етап Всеукраїнської військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). У змаганнях взяли участь 10 роїв закладів освіти громади.
Між відділом освіти та Донецьким національним університетом імені Василя Стуса укладено угоду про співробітництво, зокрема профільної підготовки у сфері підприємництва.
Меморандум з громадською організацією «Рух Олександра Педана «ДЖУНІОРС» започаткував спортивно-ігровий клуб «Спільно JuniorS», який функціонує на базі Бершадського ліцею № 1. Діти та молодь віком від 10 до 19 років опановують нові види спорту, безкоштовно відвідують тренування, майстер-класи та інші заходи.
У рамках реалізації Меморандуму між відділом освіти та агенцією з розвитку, співробітництва та впровадження швейцарсько-українського проєкту «DECIDE» організовано Літній клуб при Красносільському опорному закладі, який відвідували 135 вихованців. Діти мали змогу відпочити та незабутньо провести час.
Загальний зведений бюджет освіти громади в 2022 році становив 212 млн. грн., з них заробітна плата педагогів – понад 185 млн. грн. У 2023 році ця сума становить 246 млн. 545 тис. грн., з них місцевий бюджет – 140 млн. грн.
Докладаємо зусилля, щоб бюджет освіти громади залишався збалансованим. Не допущено заборгованості із заробітної плати. Збережено доплату за престижність, що становить 20%. Виплачено всі обов’язкові надбавки освітянам. Також премійовано педагогічних працівників у розмірі 100%.
Середня заробітна плата вчителя становить: 11454 грн., найбільша по галузі – 23 тис. грн., а найменша – 7500 грн.
Освітяни сьогодні навчають дітей незалежно від наявності чи відсутності світла, забезпечують відповідний температурний режим, харчування та підвіз до закладів освіти, незважаючи на те, що з 9 шкільних автобусів 4 вилучено для потреб Збройних Сил. У 2023 році з місцевого бюджету виділено 2800 тис. грн. для закупівлі шкільного автобуса.
Програма організації харчування учнів закладів загальної середньої освіти та вихованців закладів дошкільної освіти передбачає безкоштовне харчування близько тисячі дітей пільгових категорій. 1500 учнів 1-4-х класів харчуються з розрахунку 22 грн./день (співфінансування 50/50) та 800 вихованців закладів дошкільної освіти – з розрахунку 45 грн./день на одного вихованця (співфінансування 60/40).
Вся система організації харчування в закладах освіти громади фінансується з місцевого бюджету. Для закупівлі та постачання продуктів харчування в освітні заклади громади у 2022 р. використано 2,5 млн. грн. коштів місцевого бюджету, у 2023 заплановано 7 млн. 909 тис. грн.
У всіх закладах освіти громади впроваджено систему НАССР. Наявна матеріальна база шкільних харчоблоків системно оновлюється. За останні роки оновлено харчоблоки: Бершадських та Війтівського ліцеїв, Великокиріївської та Бирлівської гімназій, Михайлівської початкової школи, П’ятківського та Флоринського закладів освіти.
Суттєву фінансову підтримку від ЮНІСЕФ мають три опорних заклади нашої громади: Війтівський, Красносільський, Устянський. Матеріальну базу цих закладів поповнено на 894 тис. грн., зокрема і на харчоблоки.
Досвідом організації харчування у закладах освіти ділилися на обласній колегії Департаменту гуманітарної політики ОВА.
До початку навчального року проведено якісні поточні ремонти, на які витрачено 1 млн. 335 тис. грн. з місцевого бюджету, а це благоустрій територій, оновлення ігрових та спортивних майданчиків, господарчих зон, здійснено ремонт приміщень будинків, інженерних мереж, очисних споруд, організовано вивіз твердих побутових відходів, створено необхідні умови для роботи медичного персоналу, здійснено обов’язкові медичні огляди працівників закладів.
Поза сумнівом, освітня система вже не буде такою, як до війни, оскільки досвід, здобутий упродовж 2022-2023 років, впливатиме на всі процеси в майбутньому. Рік, що минув, став для всіх роком витримки, звитяги та єднання.
Сьогодення внесло зміни у всі сфери освітньої діяльності, вплинуло на навчання і виховання, спонукало нас, педагогів, діяти по-новому, забезпечувати якісний освітній процес заради майбутнього підростаючого покоління.
 
© 2024. Відділ освіти та спорту Бершадської міської ради