Наднова зірка української поезії

Присвячено Олександрі Бурбело

Не плач, моя мамо, я янголом стала,

Вже з неба дивлюся на Вас.

Учора ще вранці до Бога літала

І щиро молилась за нас.

Просила терпіння я Вам, моїй мамі,

Й натхнення, щоб все Ви змогли.

Аби наш Господь Вам послав стільки сили,

Щоб Ви все здолали й пройшли.

Я знаю: ви сильні і дуже терплячі –

Змогли стільки всього стерпіть.

Серця ваші щирі, великі, гарячі,

Дай, Боже, Вам сто літ прожить.

Про тебе, матусю, я згадую часто,

А батька торкаюсь крилом.

Часом уночі я з’являюсь тихенько

Й схиляюсь над вашим чолом.

Пробачте, рідненькі, що Вас залишила,

Що рано на небо пішла.

Я ніжно та щиро, батьки, Вас любила,

Хоч, може, й різкою була…

Бувайте! Лечу на свою я хмаринку

І звідти дивитись буду.

Бо час повертатись у «рідну хатинку»,

Як вийде – я знов прилечу.

                                            Наталія Запорожець (Ярмійчук)

Янголи … Їх називають дітьми неба, посланцями, вісниками Бога. Вони оберігають людей від усякого зла та нещастя.  Нещодавно небесна  армія ангелів поповнилась ще однією світлою постаттю – Олександрою. Кажуть, янголами стають переважно особи чоловічої статі і  майже  ніколи жінки та … Інколи трапляється.

Зовсім  недавно в українській літературі  з’явилася дитина  з великим серцем, дорослим світосприйняттям і неабияким талантом. Жаль, що у книзі  її життя  так мало сторінок, що вона загорілась так яскраво і  майже миттєво згоріла дотла… У кожного в житті, напевно, своє призначення.  Олександра  Сергіївна  Бурбело (1 січня 1998, м. Вінниця — 5 вересня 2013, Вінниця) — юна українська письменниця…

Народилась у Вінниці в родині викладачів-науковців. Була вихованкою місцевої школи № 26. Пішла з життя у 15-річному віці через спадкову фатальну хворобу — муковісцидоз.

Як виняток 2 липня 2015 р. була прийнята до Національної Спілки письменників України (посмертно). Квиток № 02965 був виписаний 27 серпня і вручений батькам поетки 5 жовтня у Вінниці під час відкриття IV Міжнародного літературно-мистецького свята «Русалка Дністрова».

У книзі «Воїнам світла», (Мукачево, 2014) серед сотні авторів фронтових поезій поміщено два вірші Олександри Бурбело «Легенда про мак» та «Скіфська пектораль». Цю книгу не зустрінеш на полицях магазинів. Її виготовляють волонтери і передають бійцям у зону АТО. Поезія поетичної сотні підтримує наших бійців на передовій. Так поети, серед яких і Олександра, вносять свій внесок у захист України.

 05 травня 2016 року відкрито меморіальну дошку Олександрі Бурбело на житловому будинку в місті Вінниці по вулиці Воїнів-інтернаціоналістів, буд. 9-А, де Сашенька проживала. На дошці викарбувані слова з вірша «Молитва за Україну»: І я свою молитву долучаю За Україну, що в світах одна, Така квітуча й пишна, наче з раю, Для нас усіх дарована вона!

 Міністерство освіти і науки України Наказом № 804 від 07.06.2017 р. затвердило програму для загальноосвітніх навчальних закладів з української літератури 5-9 класів, у якій передбачено вивчення творів юної поетеси. В списку додаткової літератури для читання 5 класу є книги Олександри Бурбело «Первоцвіт: казки, легенди, вірші, смішинки та загадки» і «Золота росинка: поезії, казки», а для 6 класу — «Я лиш струна на арфі України».

Гарячий слід на небі залишила її нова зоря!..

Наталія Запорожець, вчитель української мови та літератури

Дяківської ЗОШ І-ІІ ступенів

26.11.2017 | Aдмін | Читати далі

ГОЛОДОМОР 1932–1933. ГЕНОЦИД УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

Голод.

Ти бачиш, як полум'я свічки

Торкає Господніх Небес?

Там голод нагрянув...звідки?

Бідою він в хаті воскрес.

Остання зернина катами

Лягала на ситі вози,

Дитина у мами питала:

"Де хліба шматочок знайти?"

А зранку ложилося тіло

В чорнезній, холодній землі

І сонце сходило зомліло,

Стогнав Божий день в каятті.

З дощами зливалися сльози:

"Поспи любий синку, спочинь."

Молитвами падали грози:

"Прокинься синочку, прокинь."

Як темінь, западені очі

І тіло- людське каяття,

Кричала матуся щоночі,

За що смерть забрала дитя?

Невинне Господнє творіння,

Забране смертю в холод,

Прокляття пустило коріння-

Голод... голод... голод...

Леся Утриско

Голодомор 1932–1933 років — акт геноциду українського народу, здійснений Російською імперією, яка на той час називалася СРСР, шляхом організації штучного масового голоду, що призвів до багатомільйонних людських втрат.

Пік голодомору прийшовся на весну 1933 року. В Україні тоді від голоду вмирало 17 людей щохвилини, 1000 - щогодини, майже 25 тисяч - щодня...

За даними науково-демографічної експертизи загальна кількість людських втрат в Україні від Голодомору становить 3 мільйони 941 тисяча осіб, а втрати українців у частині ненароджених становлять 6 мільйонів 122 тисячі осіб. Але це не остаточна кількість, дослідження ще продовжуються.

До вбивства людей голодом у мільйонних масштабах безпосередньо призвела спланована конфіскація врожаю зернових та усіх інших продуктів харчування у українських селян представниками тоталітарної радянської влади.

Це був свідомий і цілеспрямований терор голодом, розрахований на придушення опору українців проти комуністичної влади і фізичного знищення українських селян. При цьому радянська влада мала значні запаси зерна в резервах та здійснювала його експорт за кордон під час Голодомору, забороняла та блокувала виїзд голодуючих поза межі України, відмовлялася приймати допомогу для голодуючих з-за кордону.

А за «Законом про п'ять колосків» голодуючих людей карали розстрілом навіть за спробу зірвати декілька колосків пшениці з колгоспного поля. Фактично людям було заборонено володіння їжею.

За антиукраїнською спрямованістю та масштабністю застосування, голод 1932–1933 років виявився найжахливішою зброєю масового знищення та соціального поневолення селянства, яку використав тоталітарний режим в Україні.

Без належної оцінки Голодомору 1932-1933 років в Україні – цієї найбільш цинічної форми політичного терору в історичному, соціологічному, правовому і політичному аспектах, неможливо сьогодні уявити історію Європи ХХ ст., збагнути саму суть тоталітаризму. Слід з повною підставою говорити про глобальну соціо-гуманітарну катастрофу в історії людства, а не лише українства.

Але, нажаль, Голодомор визнали геноцидом українців лише 23 держави: Австралія, Андорра, Аргентина, Бразилія, Грузія, Еквадор, Естонія, Іспанія, Італія, Канада, Колумбія, Латвія, Литва, Мексика, Парагвай, Перу, Польща, Словаччина, США, Угорщина, Чехія, Чилі, а також Ватикан як окрема держава.

Прикро, що переживши три голодомори Україна не дочекалась підтвердення слова "геноцид"  в документах ООН, ЮНЕСКО і ПАРЄ, присвячених Голодомору.

 Пам’ятаймо!  Це – наша історія!..

 

25.11.2017 | Aдмін | Читати далі

Запали свічку...

Пам'ять - нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Багато сторінок написано криваво-чорним кольором. Це було не стихійне лихо, а зумисне підготовлений голодомор 1932-33 років. У людей забрали все: до останнього колоска, до останньої зернини. Це був розбій, свідомо спрямований на фізичне винищення селян, українців. Масове голодування почалося в грудні 1931 року і тривало до вересня 1933. Моторошно подумати, але навесні 1933 року, коли настав пік голоду, на Україні щодня вмирало голодною смертю 25 тис. чоловік, щогодини - 1 тисяча, щохвилини - 17. Голод забрав протягом 1932-1933 років, за різними підрахунками, від 7 до 10 мільйонів людських життів.   Мало знайдеться  не тільки в історії України, а й світу, таких жахливих трагедій, як голодомор 1932-33років.

В цей день щороку проходить акція "Запали свічку".

О 16.00 - загальнонаціональна хвилина мовчання із вшанування пам'яті загиблих під час геноциду українського народу.

Українці, де б Ви не були, в Україні чи за її межами, 25 листопада о 16:00 вшануйте пам'ять загиблих внаслідок геноциду українського народу хвилиною мовчання та запаліть свічку.

 Цей вогник - символ пам’яті про всіх знищених голодом...

 

25.11.2017 | Aдмін | Читати далі

Вісті зі шкіл. Бершадська №1 "Зігріймо серця добротою"

22 листопада 2017 року учні Бершадської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 - члени волонтерського штабу «Турбота» та учасниці гурту «Оберіг» (керівник Тенетко Я.В.) відвідали одиноких людей похилого віку в будинку пристарілих села Маньківки. Свою зустріч учні розпочали концертом, на якому виконали українські народні пісні, пісні про родину, маму, Україну, читали вірші. Приємним та незабутнім було спілкування з ветеранами війни та праці. Діти були вражені розповідями про важкий життєвий шлях людей похилого віку. В цьому будинку мешкає ветеран педагогічної праці, вчителька-пенсіонерка нашої школи Візнюк Т.А., яку привітали квітами. 18 мешканців  закладу отримали від дітей солодощі. Захід проведений до Дня інвалідів, у якому взяли участь очільник територіального центру соціального обслуговування Бершадського району Забіяка І.М., директор школи Погончик Г.О. Зустріч людьми похилого віку виховує в учнів милосердя, доброту, співчуття, ціннісне ставлення до людей, сім’ї, родини.

 

Колектив Бершадської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1

25.11.2017 | Aдмін | Читати далі

Знай наших! Конкурс Яцика

     

  Вітаємо переможця ІІІ етапу  ХVІІІ Міжнародного конкурсу   з української мови імені Петра Яцика,  Горовенко Анну, ученицю 9 класу  Шляхівської ЗОШ І – ІІІ ступенів.

 

       

25.11.2017 | Aдмін | Читати далі

Обласний форум Українських патріотичних справ дітей та учнівської молоді «Ми – українці!»

23 листопада у Вінниці відбувся обласний форум Українських патріотичних добрих справ дітей та учнівської молоді «Ми – українці!»

Форум зібрав учнівську молодь та представників шкільного самоврядування із різних районів Вінницької області. Основною метою та завданнями форуму було обговорення питань національно-патріотичного виховання учнівської молоді усіх шкіл Вінниччини, обмін досвідом між учнями, утвердження та культивування кращих рис української національної ментальності та моральних якостей серед учнів.

Бершадський район представляли учениця 11 класу Баланівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, голова Бершадської районної організації учнівського самоврядування «Союз старшокласників «Юність» - Оксана Стаднійчук та учениця 11 класу Бершадської ЗОШ І – ІІІ ступенів Ангеліна Магдаль.

Організаторами форуму виступили Департамент освіти і науки Вінницької облдержадміністрації і Вінницький обласний центр туризму, спорту, краєзнавства та екскурсій. Участь у заході взяли представники влади, громадських організацій молодіжного, військового та волонтерського спрямування, освітяни і науковці. З вітальним словом до учасників форуму звернулись  начальник відділу інклюзивної, спеціальної освіти та виховної роботи Тетяна Лісогурська та голова Вінницької обласної організації Товариства сприяння оборони України - Анатолій Кацай.

Після завершення урочистого відкриття форуму його учасники обговорювали та виступали з доповідями в межах секцій на визначені теми: аналіз роботи учнівського самоврядування області як засобу формування соціальної активності, відповідальності, самосвідомості учнів; підсумки діяльності волонтерських об’єднань та волонтерської діяльності учнів; огляд системи виховної роботи музеїв при навчальних закладах області; аналіз особливостей відзначення національних дат у навчальних закладах області, їх вплив на формування ідентичної самобутності школярів.  

 

 Подібні заходи сьогодні вкрай необхідні. Це дає можливість нашим дітям та юнацтву розкрити свої таланти, поділитися цікавими творчими ідеями, пропозиціями. Патріотичне виховання та інтелектуальна підготовка наших дітей і молоді в сьогоднішній, переломний для нашої держави час, має бути пріоритетом для влади. Ця праця з часом окупиться сторицею. Держава, яка дбає про власну молодь, матиме згодом свідомих, діяльних і відповідальних громадян, готових захищати і розбудовувати рідну країну.

Лариса Криворуцька, педагог-організатор Баланівської ЗОШ І-ІІІ ступенів,

куратор районної організації учнівського врядування

25.11.2017 | Aдмін | Читати далі
Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 «49» 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181
Всього новин: 1083