День в історії. День Нобеля

    День Нобеля - це щорічне вручення Нобелівської премії, яке проходить 10 грудня в Стокгольмі. Нобелівські премії користуються міжнародним визнанням як найпочесніша громадянська відзнака. Кожен лауреат отримує золоту медаль із зображенням Нобеля і диплом.

Нобелівські премії з фізики, хімії, фізіології або медицини, літератури та економіки вручає лауреатам його Величність Король Швеції на церемонії, що проходить у річницю смерті Альфреда Нобеля (в 1896 році в Сан-Ремо). Розмір грошової премії змінюється щорічно і становить приблизно 1 мільйон доларів. Нобелівські премії мають великий міжнародний престиж і, крім того, пропонують лауреатам значну економічну підтримку.

 

Лауреати премії, що народились на території сучасної України чи на українській етнічній території.

 

Ілля Ілліч Мечников (1845—1916) — мікробіолог, ембріолог, зоолог та імунолог україно-єврейсько-молдавського походження. Прізвище Мечников являє собою русифікований варіант українського прізвища Спадаренко (від староукраїнського «спадар» — меч), що носив його прадід. Народився у с. Іванівка-Панасівка Куп'янського повіту на Харківщині, нині с. Мечникове. Емігрував до Франції чрез переслідування імперської влади за українофільські настрої. 1908 року Іллі Мечникову разом із німецьким ученим Паулем Ерліхом було присуджено Нобелівську премію — «за праці з імунітету».

 

Ісидор Рабі (1898—1988) — американський вчений-фізик, що народився на Лемківщині, у місті Риманеві (тепер — Польща). Одержав Нобелівську премію 1944 року «за резонансний метод вимірювання магнітних властивостей атомних ядер»[2].

 

Зельман Абрахам Ваксман (1888—1973) — американський вчений, вихідець із с. Нова Прилука Липовецького повіту Київської губернії (тепер Вінницька область). Нобелівська премія 1952 року в галузі фізіології та медицини — «за відкриття стрептоміцину — першого антибіотика, ефективного при лікуванні туберкульозу».

 

Шмуель Йосиф Халеві Аґнон (справжнє прізвище Чачкес) (1888—1970) — народився у місті Бучачі на Тернопільщині, у заможній і освіченій єврейській родині. За два найвідоміші романи — «Весільний балдахін» і «Нічний гість» — 1966 року йому було присуджено Нобелівську премію в галузі літератури (разом із Неллі Закс) — «за глибоко оригінальну й майстерну прозу за мотивами життя єврейського народу».

 

Семен Кузнець (1901—1985) — виходець із Пінська, що до 1922 року входив до складу України. За національністю навпіл українець. Навчався у Харкові. 1971 року «за емпірично обґрунтоване тлумачення економічного зростання, яке привело до нового, глибшого розуміння як економічної та соціальної структур, так і процесу розвитку» Саймону Кузнецю було присуджено Нобелівську премію з економіки.

 

Менахем Вульфович Бегін (1913—1992) — 7-й прем'єр-міністр Ізраїлю (від червня 1977 до 1983), лауреат Нобелівської премії миру 1978. Народився в сім'ї секретаря єврейської громади у Бересті (українська етнічна територія, нині на території Білорусі).

 

Роалд Гоффман (* 1937) — народився в Золочеві в родині випускника Львівської політехніки інженера Гілеля та вчительки Клари Сафран. Лауреат Нобелівської премії 1981 року «за розробку теорії протікання хімічних реакцій», що значно розширює можливості для планування хімічних експериментів. Саме йому належать слова «Україно, обітована земле мого серця!»

 

Георгій Харпак (Жорж Шарпак) (1924—2010) — французький фізик, родом із Дубровиці на Рівненщині (народився в єврейській родині). Його вважають одним із найталановитіших учених-експериментаторів. Лауреат Нобелівської премії з фізики 1992 року за «винахід та вдосконалення детекторів частинок, особливо багатопровідної пропорційної камери».

 

Світлана Алексієвич (* 1948) — білоруська російськомовна письменниця, народилась у Станіславі в сім'ї білоруса та українки. Лауреатка Нобелівської премії з літератури 2015 року за «за поліфонічні тексти, що є монументом страждання і хоробрості в наш час».

 

Лауреати, що вчилися чи працювали в Україні

 

Ігор Тамм (1895—1971) — дитинство і юність пройшли у Єлисаветграді (зараз — Кропивницький), де вчений закінчив гімназію; викладав у Одеському політехнічному університеті та у Таврійському університеті, у якому також навчався. Отримав Нобелівську премію в галузі фізики 1958 року разом із Іллею Франком та Павлом Черенковим «за відкриття і тлумачення ефекту Вавілова — Черенкова».

 

Лев Ландау (1908—1968) — викладав та проводив наукові дослідженння у Українському фізико-технічному інституті та у Харківському університеті, де зробив низку відкриттів у галузі фізики. Отримав Нобелівську премію 1962 року «за піонерські теорії конденсованих середовищ, особливо теорії рідкого гелію».

 

Пишайтесь, що ми - українці!

11.12.2016 | Aдмін | Читати далі

Пам'ятні дати: День прав людини

Історичний розвиток нашої цивілізації на всіх етапах свого становлення постійно перетинался з одними і тими ж питаннями, які надалі були окреслені і узагальнені в цілісне поняття - права людини. Це сталося з абсолютно природних міркувань, так як всілякі утиски одних людей іншими завжди викликали відповідну і таку ж типову ситуацію, коли розклад сил по тим чи іншим причинам змінювався, а суспільство все ж прагнуло до деякої стабільності. У пору згадати знамениті слова з біблійного Писання: «Що посіє людина, те й пожне».

У сучасному світі права людини стали кваліфікуватися за цілою низкою напрямів. Це особисті права, які передбачають недоторканність особи і житла, власності та конфіденційності листування та права на об’єктивний суд. Соціальні права, які передбачають права на свободу праці, охорону сім’ї та дитинства, захисту батьківських прав, здоров’я і соціальної справедливості. На ряду з цим існують і політичні права, які мають на увазі і свободу совісті, і рівність усіх перед законом, свободу друку і свободу слова, свободу зібрань та право на протест. Є також і економічні права, які мають на увазі свободу розвитку і функціонування промисловості і торгівлі, свободу пересування та розпорядження власністю на свій розсуд. Культурні права включають в себе свободу мистецтв і наук, свободу викладання і право на освіту, а також право на використання у всіх цих процесах своєї рідної мови. Все це узагальнено і взято на озброєння як демократичні цінності. Здавалося б чого ще не вистачає сучасній людині для життя і розвитку? Навіть самі просунуті в дотриманні прав і свобод людини країни не можуть похвалитися ідеальними умовами практичної реалізації цих прав для свого рідного суспільства, а що казати про ти країни, де демократичні цінності досить умовне поняття.

Після закінчення Другої світової війни і спробі усвідомлення всіх жахів зневаги прав і свобод людини, які вона оголила, міжнародне співтовариство постаралося об’єднатися в цих загальнолюдських поняттях і Генеральною Асамблею ООН 10-го грудня 1948-го року була прийнята Загальна декларація прав людини. Пізніше, в 1950-му році всім зацікавленим державам і організаціям було запропоновано відзначати цю дату як всесвітній День прав людини.

Нехай наші права і свободи починаються з нашого дотримання їх по відношенню до наших ближніх! Слідуючи принципам поваги та активної громадянської позиції ми будуємо майбутнє не тільки для нас самих, але і для наших нащадків.

11.12.2016 | Aдмін | Читати далі

На шляху до вершини педагогічної майстерності.

02 грудня 2016 року на базі Бершадської ЗОШ І-ІІІ ст. відбулося чергове засідання Школи молодого учителя  біології. Даний заклад вибрано не випадково, адже тут працюють  креативні, «неспокійні»  педагоги, а кабінет біології є творчою лабораторією та науково-методичним  центром за різноманітністю наукової літератури, посібників, дидактичних матеріалів.

Молоді учителі відвідали урок  біології у 9 класі з теми «Травлення у ротовій порожнині та шлунку. Лабораторна робота №4 «Дія ферментів слини на крохмаль», який провела учитель вищої категорії, керівник районної ШМУ Хлопчик Наталія Володимирівна. Учитель продемонструвала високу ерудованість, вміння поєднувати словесні, проблемно-пошукові та практичні методи роботи.  Молоді колеги відмітили також уміння раціонально розприділяти час на кожен етап уроку;  важливість практичного виконання лабораторної  роботи  усіма учнями та повне досягнення триєдиної мети.  

Урок біології у 7 класі за темою «Клас Плазуни : особливості будови, способу життя, різноманітність, роль у природі та житті людини» у вигляді віртуальної подорожі підготувала  Шевчук Альона Василівна, учитель ІІ категорії.  Вивчення теми супроводжувалось відеопрезентацією, фрагментом мультфільма. Учитель продемонструвала застосування інтерактивних та кооперативних методів навчання.

 Учителі біології мали можливість порівняти два різнопланові уроки.  У дружньому колі обговорили питання різноманітності та доцільності використання різних форм та методів вивчення предмету. Мудрими порадами поділилась з колегами заступник директора з навчально-виховної роботи Якушенко Людмила Степанівна.

З метою психологічного розвантаження  учасників Школи молодого учителя  залучено до тренінгу  «Твої життєві цінності».

На завершення заходу молоді учителі біології отримали «Пам’ятки молодим учителям» та методичний  посібничок «Інстуктажі з безпеки життєдіяльності  на уроках біології та в позакласній діяльності».

 

Ірина Романчук, методист РМК

08.12.2016 | Aдмін | Читати далі

Увага! Тиждень англійської мови!

Шановні колеги! Пропонуємо вашій увазі відкритий лист від Global Office та запрошуємо долучитися до ініціативи Global Office!

Про участь у Всеукраїнському проекті “Тиждень англійської мови” на честь закриття Року англійської мови в Україні

Шановні партнери!

Громадська організація Global Оffice висловлює Вам свою повагу та звертається до Вас із пропозицією приєднатися до Всеукраїнського проекту “Тиждень англійської мови”, який буде проходити в рамках офіційного закриття Року англійської мови в Україні.

З метою розширення для громадян України доступу до економічних, соціальних, освітніх і культурних можливостей громадська організація Global Оffice у партнерстві із Адміністрацією Президента України, Міністерством освіти та науки України, Британською Радою, Посольством Сполучених Штатів та партнерами працює над реалізацією ініціативи GoGlobal, головна мета якої – популяризація володіння та використання іноземних мов.

Головна ідея проекту «Тиждень англійської мови в Україні» полягає в тому, щоб проілюструвати найбільші досягнення Року, а також «занурити» всіх українців в англомовне середовище і дати можливість їм попрактикувати свої мовні навички.

З 12 по 18 грудня 2016 року на території усієї країни буде проходити Тиждень англійської мови, серед головних активностей заплановано:

·         День безкоштовної англійської за підтримки Посольства Сполучених Штатів, Британської ради та партнерів;

·         День англійської у вищих та середніх закладах освіти за підтримки Міністерством освіти та науки України;

·         День фільмів мовою оригіналу у кінотеатрах та на телебаченні за підтримки дистриб’юторів, а також найбільших мереж кінотеатрів по всій Україні;

·         День англійської в державних установах за підтримки Адміністрації Президента України;

·         День англомовного сервісу: у таксі, у ресторані, у кінотеатрі.

Пропонуємо Вам приєднатись до проекту та стати партнером у проведенні Всеукраїнського Тижня англійської мови в Україні!

А саме реалізувати такі заходи:

·         протягом тижня проводити безкоштовне тестування рівня знання англійської мови для усіх охочих;

·         протягом тижня ініціювати проведення відкритих уроків;

·         13.12 провести відкриту безкоштовну лекцію/тренінг/speaking club тощо;

·         розіграти безкоштовні місця на навчання для для учасників Тижня англійської мови;

·         надати знижку на навчання для учасників Тижня англійської мови;

Дуже сподіваємось, що завдяки спільним зусиллям зможемо підвести підсумки року гучно і результативно для всієї країни! Ми будемо раді бачити пропозиції щодо співпраці та детально обговорити Вашу участь у проекті.

З глибокою повагою

Директор ГО Global Оffice

Нечипоренко Оксана

Global Office – громадська організація, яка покликана сприяти інформаційній, політичній, економічній, культурній та соціальній інтеграції України у світовий простір, а також внутрішній інтеграції. Проектний офіс функціонує за принципом об’єднання стейкхолдерів (multistakeholder initiatives). Для реалізації наших проектів та досягнення мети організації ми створюємо стратегічні партнерства між/з міжнародними структурами, державними органами влади, дипломатичними установами, представниками бізнесу та громадянського суспільства. Напрямки діяльності Global Office:

GoGlobal – Популяризація володіння та використання іноземних мов в Україні;

GoEast – Реінтеграція жителів приокупованих територій Донбасу в проукраїнський інформаційний простір.

Громадська організація

Ярославський пров. 1/3,

Київ, Україна +38 (067) 814 64 17

join@goglobal.com.ua

http://globaloffice.org.ua/

 

Алла Олійник, методист РМК

08.12.2016 | Aдмін | Читати далі

5 грудня – Міжнародний день волонтера

В Україні існує давня традиція суспільної праці, взаємодопомоги, піклування про ближнього. Осіб, які працювали у цій сфері, називали громадськими діячами, альтруїстами, доброчинцями, добровольцями тощо. Настали нові часи і по-іншому стали називати таких людей  — волонтери. У Законі України «Про соціальні послуги» поняття «волонтер» трактується як фізична особа, яка добровільно здійснює благодійну, неприбуткову та вмотивовану діяльність, що має суспільно корисний характер.

         Волонтерський рух — доброчинна діяльність, яка здійснюється фізичними особами на засадах неприбуткової діяльності, без заробітної плати, без просування по службі, заради добробуту та процвітання спільнот і суспільства в цілому. Людину, яка добровільно надає безоплатну соціальну допомогу та послуги інвалідам, хворим, особам і соціальним групам, що опинилися в складній життєвій ситуації, називають волонтером.

         Волонтери керуються такими принципами: 

• визнають право на закріплення за всіма чоловіками, жінками та дітьми, незалежно від їхньої расової приналежності, віросповідання, фізичних особливостей, відповідного соціального та матеріального становища;
• поважають гідність і культуру всіх людей;
• надають допомогу, безкоштовні послуги особисто або організовано в
    дусі партнерства і братерства;
• визнають рівну важливість особистих і колективних потреб, сприяють їх колективному забезпеченню;
• ставлять перед собою мету перетворити волонтерство в елемент особистого процвітання, набуття нових знань і навичок, удосконалення здібностей, стимулюючи для цього ініціативу і творчість людей, надаючи кожному можливість бути творцем, а не користувачем, спостерігачем;
• стимулюють почуття відповідальності, заохочують сімейну, колективну і міжнародну солідарність. 

05.12.2016 | Aдмін | Читати далі

Дяківська школа - осередок громадянського виховання

1 грудня 2016 року на базі Дяківської школи відбувся семінар заступників директорів з навчально- виховної роботи шкіл І-ІІ ступенів. Гостинно зустріли гостей, радуючи розмаїттям вишиванок, і педагоги, і учні школи. Духом патріотизму була сповнена кожна хвилина . Під час екскурсії по школі нас знайомили з роботою колективу, розкриваючи всі грані діяльності. З гордістю розповідали про досягнення, про щоденні клопоти, про захоплення учнів та їх наставників. Зачарувало гостей щире слово активістів громадської волонтерської організації - однієї з найактивніших в районі. Її керівник Клітченко Г.І.  із захопленням розповідала про діяльність організації, зустрічіз воїнами, волонтерський дух односельчан. Цікаво було переглянути експозицію на цю тему, яка сприяє вихованню справжніх патріотів, поціновувачів культури та історії рідного краю.

Зустріч з активістами шкільної світлиці покликала у захоплюючу мандрівку до народних джерел. Милувало око багатство кольорів неповторних вишитих рушників, що їх зібрано для виставки. З гордістю учні представляли майстринь-вишивальниць із своїх родин. Віршованими авторськими рядками прославляла рідну землю учитель української мови та літератури Запорожець Н.В., яка своїми творами долучає учнівську молодь до невичерпних джерел рідного слова .

    Віршованою візитівкою шкільна агітбригада презентувала Дяківську школу. Щиро звучали натхненні слова про наставників, про спільні досягнення учнів та педагогів.

В рамках презентації відбулося знайомство із навчальним закладом, продемонстровано різноплановість роботи педагогів із своїми вихованцями. 

05.12.2016 | Aдмін | Читати далі
Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 «174» 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246
Всього новин: 1476